Tuya Smart Bulb Downlight AC110-250V Dimmable Led Down Lights Voice
Foshan Gardens Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Gardens
Model Number : GM60DL
Certification : CE/CCC
Place of Origin : China
MOQ : 1 piece
Price : Negotiated price
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 100000 pieces per month
Delivery Time : 5-15 working days
Packaging Details : Carton
LED Light Source : 2835 Smd Chips
Switch Type : Touch On/Off Switch Smart APP controllable
Dimmable : Smart RGB Downlight
Shape : Round Shape
Product name : WIFI Smart LED Spot Light Tuya Smart Life Dimmable Downlight
Name : Led Recessed Downlight
Light : Voice Controlled Downlight
Install Style : Surface Mounted
Contact Now
Commercial Lamp Ceiling Recessed Spot LED Dimmable Smart Home Ceiling Light
Tuya Smart RGB Full Color Dimmable Alexa Voice Controlled Downlight 7W 9W 15W
Specification
Wattage
8W-20W
Light Color
RGB+2700K-6000K
Voltage
90-260V
Beam Angle
120°
Lumen
90-100lm/W
Dimmable
Supporting
CRI
> 80Ra
Size
105-215mm
Base
E26, E27, Wire
Material
Plastic
Control
Tuya APP, Alexa, Google Home, Smart Life APP, IFTTT, Siri
Functions
Voice Control, Group Control, Remote Control, Time Setting
Parameter:
Product Color: Smart downlight(RGBCW)
Voltage:AC 110-250V/50-60Hz
Wattage:5W 7W 9W 15W
Material:Acrylic
Compatible with:Alexa, Google Home, IFTTT, Smart light,TUYA
Lumen:9W=900lm 7W=620lm 5W=400lm
Q&A:
1.Why the light doesn't light up?
Please check if the master switch is turned on.
2.Why can not the light connect to WiFi?
Please make sure that the WiFi is 2.4GHz.
Please make sure whether it is too far away from WiFi.
Please check your WiFi if has been connected with too many devices.
3.Why doesn't the light work when it is installed outdoors?
4.Why does the light automatically turn on without any control?
Please check if you have set a timed turn on for this light on the APP.
5.Why can’t the light flash after wiring?
How to connect smart lights?
Please scan the QR Code, or get Smart Life downloaded from App Store or Android Market.
Choice 1 : Add Manually (Please turn on your phone's Wi-Fi network)
1.1 Add Device:
Click"+" to add a device. (Please turn on your phone Wi-Fi network)
1.2 Go to add the Smart Bulb(Add Manually)
Click "lighting button to choose Light Source (Wi-Fi)
Product Description
Product Features
1.Voice Control: Smart LED downlight is compatible with Amazon Alexa,Google Home and IFTTT.Just issue a voice command to turn your lights on/off,or even switch your lights to the specific color you like. No hub required and easy to install. Attention: WiFi smart LED downlight only supports 2.4 GHz Wi-Fi network.
Product Tags:
Tuya Smart Bulb Downlight
Smart Bulb Downlight AC110V
250V Dimmable Led Down Lights